Nie każdy z nas wie, jak powinno się składać kondolencje osobom, które doświadczyły straty kogoś bliskiego. W jaki sposób złożyć kondolencje koleżance? Wyjaśniamy, jak zrobić to z taktem.

Kiedy składa się kondolencje?

Kondolencje to wyrazy współczucia i wsparcia dla kogoś, kto przeżył stratę bliskiego, na przykład dziadka, rodzica, małżonka, rodzeństwa. Składając kondolencje, przekazujemy osobie, która przeżywa stratę, że jest nam przykro z tego powodu i jesteśmy przy niej w tym trudnym czasie.

Wyrazy współczucia mogą przybierać różne formy. Mogą być to nie tylko słowa, ale także gesty lub działania. Zatem poza wyrażeniem kondolencji w tradycyjny sposób możliwe jest także wysyłanie kartek kondolencyjnych lub kwiatów, oferowanie pomocy w codziennych zadaniach, na przykład zakupach, przyniesieniu posiłku.

Przy składaniu kondolencji warto również pamiętać, by być szczerym i wyrazić swoje współczucie i wsparcie w taki sposób, który jest naturalny, niewymuszony i nie powoduje dodatkowego pogorszenia samopoczucia osoby przeżywającej stratę.

Kondolencje dla koleżanki – jak je złożyć?

Istnieje wiele sposobów na złożenie kondolencji koleżance. Najlepiej przekazać je osobiście, na przykład podczas wizyty przed pogrzebem albo po pochówku.

W trakcie składania kondolencji można powiedzieć przykładowo: „Bardzo mi przykro z powodu Twojej straty” lub „Moje kondolencje w tym trudnym czasie”. Można również posłużyć się krótkimi wyrażeniami, takimi jak „Wyrazy współczucia”, „Moje kondolencje”, czy „Współczuję”.

Duże znaczenie mają również gesty. Przy składaniu kondolencji można przytulić delikatnie drugą osobę, skłonić głowę.

Czy można złożyć kondolencje koleżance przez telefon lub internet?

Tak, można złożyć kondolencje telefonicznie. Zadzwonienie do kogoś, kto doświadczył straty, może być dobrym sposobem na wyrażenie kondolencji oraz zaoferowanie wsparcia, szczególnie wtedy, gdy nie można spotkać się z nią osobiście.

Można złożyć także kondolencje, wysyłając wiadomość. Wiadomości SMS, e-maile lub wiadomości w mediach społecznościowych również mogą być wykorzystane w celu nawiązania kontaktu i złożenia kondolencji.

Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli koleżanka jest nam bliska, najlepiej nie ograniczać się tylko do telefonu albo wiadomości, ale również odwiedzić ją osobiście. Gdy natomiast jest to osoba, z którą jesteśmy w formalnych stosunkach, na przykład koleżanka z pracy, można poprzestać na wiadomości lub na telefonie, a w momencie osobistego spotkania zapytać o możliwość udzielenia pomocy.

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments