Kondolencje to słowa, które kierujemy do pogrążonych w żałobie osób. Ich celem jest okazanie wsparcia, współczucia i podtrzymanie na duchu. W większości przypadków kondolencje przekazywane są rodzinie zmarłego bezpośrednio po zakończeniu uroczystości pogrzebowych. Bywają jednak sytuacje, gdy nasz udział w ceremonii jest niemożliwy, np. z powodu stanu zdrowia czy zbyt dużej odległości. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku przekazania wyrazów współczucia. Jak zatem złożyć kondolencje na odległość?

Kondolencje przez telefon

Jeśli zdalne kondolencje mamy przekazać komuś, kto jest nam bliski, wówczas najlepszym sposobem jest rozmowa telefoniczna. Ta forma wymaga jednak dużego wyczucia. Przede wszystkim trzeba rozsądnie wybrać moment na wykonanie telefonu. Niektóre z osób w żałobie potrzebują wsparcia niemal od razu. Inne, ze względu na szok, rozpacz czy brak czasu w związku z organizacją pochówku, zdecydowanie nie mają ochoty na żadne rozmowy. W takim wypadku kondolencje warto nieco odłożyć – najlepiej zadzwonić 1-2 dni po pogrzebie, by dać czas choć nieco ochłonąć i odpocząć po tak silnych przeżyciach.

Kondolencje w mediach społecznościowych

Kolejna forma to kondolencje na odległość składane poprzez SMS, wiadomość na portalu społecznościowym czy komunikator internetowy. Nie każdy jest zwolennikiem takiego rozwiązania, jednak pamiętajmy, że tego typu formy komunikacji są dziś dla większości społeczeństwa czymś zupełnie naturalnym. Wysłanie wiadomości tekstowej to wariant, na który można zdecydować się w przypadku dalszych znajomych, którzy nie będą mieli z takim sposobem przekazu żadnego problemu.

Kondolencje poprzez list tradycyjny

Jeżeli kondolencje elektroniczne z jakichś względów nie wydają nam się najlepszym wariantem, wówczas możemy wybrać coraz rzadziej spotykaną formę czyli list tradycyjny. Odręczne napisanie kilku słów wsparcia z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem. Dodatkowo warto pomyśleć o przesłaniu za pośrednictwem poczty kwiatowej skromnego bukietu lub wiązanki pogrzebowej. Gest ten pokaże, że – mimo nieobecności na pogrzebie – pamiętamy o zmarłym i oddajemy szacunek jego osobie.

Kondolencje w prasie

Wciąż praktykowane rozwiązanie to kondolencje zamieszczane w mediach. Zazwyczaj są to anonse, które pojawiają się w prasie. Z możliwości tej korzystają zarówno osoby prywatne (np. dalsi krewni, którzy mieszkają zagranicą), jak i firmy lub instytucje, z którymi zmarły był za życia w jakiś sposób związany.

Bez względu na to, jaki sposób przekazania kondolencji na odległość wybierzemy, pamiętajmy, by zachować ich odpowiednią formę. Z pewnością wyrazy współczucia nie powinny być przesadnie długie. Gdy nie przekazujemy słów osobiście, warto szczególnie dobrze przemyśleć treść kondolencji i zastanowić się, czy spełnią swoją rolę. Konieczny jest przede wszystkim szacunek do zmarłego i jego bliskich oraz zapewnienie o swoim wsparciu.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments