Kondolencje to wyrażenia wypowiedziane w uroczysty i podniosły sposób do tych, którzy są najbliższą rodziną i przyjaciółmi zmarłej osoby. To ważny moment, w którym okazujemy współczucie, żal i wsparcie bliskim pogrążonym w żałobie. Bywają one też niezręczne, trudne do sformułowania i wypowiedzenia przez ludzi uczestniczących w pogrzebie. Jak zatem prawidłowo złożyć kondolencje z powodu śmierci mamy?

Śmierć mamy – jedno z najbardziej bolesnych przeżyć

Śmierć bliskiej osoby, jaką niewątpliwie jest własna matka (przynajmniej w większości przypadków) to przeżycie niezwykle stresujące oraz traumatyczne. Dlatego też w rozmowie z osobami, które właśnie straciły mamę i próbują poukładać swoje życie w nowej rzeczywistości bez niej, bardzo ważne jest wyczucie i duża doza taktu.

Kiedy najlepiej składać kondolencje?

Kondolencje najlepiej jest złożyć w bezpośrednim sąsiedztwie czasu śmierci bądź pogrzebu żałobnika. Najczęściej robimy to wtedy, gdy dowiemy się o czyjejś śmierci. Istnieje kilka prawidłowych sposobów. Kondolencje możemy złożyć telefonicznie – ale koniecznie w trakcie rozmowy, nigdy za pomocą SMS-a, bądź innej wiadomości graficznej. Możemy zrobić to także bezpośrednio, składając danej osobie wizytę. Konieczne będzie wtedy wcześniejsze zapowiedzenie się. Warto mieć jednak na uwadze, iż osoby będące w żałobie po bliskiej im osobie, mogą nie mieć ochoty ani czasu na spotkania, dlatego też konieczna będzie duża doza empatii i wyczucia.

Inną, również bardzo naturalną sytuacją jest moment po zakończeniu ceremonii pogrzebowej, gdy podchodzimy do bliskich zmarłemu osób, kondolencje składamy wtedy bezpośrednio, poprzez krótką rozmowę.

Kilka zasad składania kondolencji

Istnieje kilka krótkich i prostych zasad, które warto zastosować, składając danej osobie z powodu śmierci jej mamy. Pierwszą z nich jest fakt, iż powinny być one zwięzłe i krótkie. Najczęściej wystarczające będzie jedno zdanie. Unikniemy w ten sposób niebezpieczeństwa, iż powiemy coś niezręcznego bądź nietaktownego, że urazimy bądź zasmucimy rozmówcę. Przykłady kondolencji można zobaczyć tutaj.

Składając kondolencje, musimy pamiętać, iż znacząco różnią się one od życzeń i choć, czasem może nas to kusić, powinniśmy unikać sformułowań, takich jak: „życzę Ci powrotu do sił”, czy „obyś szybko zapomniał o tej tragedii”.

Kolejną ważną kwestią, którą warto poruszyć, jest fakt, że kondolencje składamy dla osób, które je przyjmują. Musimy unikać więc osobistych sformułowań i wyrażania własnych emocji związanych ze śmiercią zmarłego. Lepiej jest też nie pocieszać ich na siłę, a już karygodne jest dawanie im „dobrych rad”. To nie czas i miejsce na takie wypowiedzi.

Ostatnia zasada, o której nie wolno nam zapominać to sam fakt składania kondolencji. Może się okazać, iż osoby bliskie zmarłego nie chcą ich przyjmować. W takiej sytuacji powinny one podkreślić swoją wolę, a my musimy ją uszanować.

Składanie kondolencji to trudna i wymagająca niezwykle dużo taktu, empatii i wyczucia, sztuka. Warto odpowiednio się do nich przygotować, by okazać wsparcie, a nie dodatkowo przygnębić żałobników.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments